Vítejte na stránkách srazu Lhot a Lehôt
Copyright © 2011 by "Mates"  ·  All Rights reserved  ·  E-Mail: mates.steffek@gmail.com
Vranová Lhota
 
5. - 8.7.2012
Přehled fotek
Miniaplikace
Hlavní sponzoři akce
ODKAZY
Tipy na výlet a turistika v okolí
Návštěvníkům, turistům pěším i na kolech, skýtá obec zajímavé pohledy v údolí řeky Třebůvky i členité terény ve svém okolí. Vranová Lhota  je také už několik let součástí přírodního parku Bohdalov - Hartinkov (6265 ha), na lesy bohaté krajiny s pestrou geologickou stavbou, s mozaikou polopřirozených a přírodě blízkých luk a pastvin s chráněnými druhy rostlin a živočichů, s menšími, leč významnými územími: Pěčíkovské stráně, Pod Sekorníkem, Pramen Teplice, údolí Roveňského a Bohdalovského potoka.
Ve vzdálenosti  do 15  km lze absolvovat po okolí Vranové Lhoty zajímavé vycházky po různých turistických i neturistických cestách s navštívením pamětihodností či zajímavých lokalit .
Za zmínku stojí především V závorce prům. vzdálenost od centra obce a směr):
- malebné údolí  Vežnického potoka (1 km v ),
- cesta kolem bývalých štol v lokalitě Roveňský důl směrem na Starou Roveň(1 km jz), 
- bájný vrch Hradisko - ruiny  bývalého rytířského hradu Vraní Hora (1 km z),
- mariánské poutní místo v lesní lokalitě Střítež (cca 3 km s). V okiolí zdejší myslivny žila legendární liška Bystrouška,  jejíž příběh vyprávěl veselský revírník Gustav Kořínek malíři Stanislavu Lolkovi, který zde koncem 19. století působil jako lesní adjunkt. Vyprávění o příhodách  nezbedné lišky přimělo malíře k tvorbě řady kreseb, jež se později staly brněnskému spisovateli a redaktorovi Lidových novin Rudolfu Těsnohlídkovi podkladem pro literární zpracování v kouzelné pohádce Příběhy Lišky Bystroušky. Osudy Bystroušky okouzlily hudebního skladatele Leoše Janáčka, který použil Těsnohlídkovo libreto ke zkomponování  stejnojmenné opery, jež si získala světový ohlas. Na malém vesnickém hřbitůvku ve Veselí je dodnes patrný náhrobek revírníka Kořínka;  pamětní deska s reliéfem lišky, připomínající zdejší pobyt malíře Lolka, je umístěna na myslivně na Stříteži.
- hrad Bouzov (6 km v),
- Javoříčko,(památník umučených občanů v r. 1945 (15 km jv),
- Javoříčské jeskyně s Naučnou stezkou Špranběk (15 km jv),
- zřícenina hradu Cimburk v Městečku Trnávce (10 km z),
- lokality s dalekým výhledem v okolí Nové a Staré Rovně na část Hřebečského hřbetu, Bouzovsko,  Zábřežsko, Jeseniky (3 resp 4 km jz), 
- údolí Věžnického potoka sm. Kladky po zelené od Valáškova(Balatkova) mlýna(2 km v)

Na kole lze okolí poznávat po slinici III/644 (cyklotrasa č. 512) od Městečka Trnávky, na křižovatce na začátku obce směrem Loštice - Mohelnice (cyklotrasa č. 6206) nebo pokračovat průjezdem obcí dále po č. 512 (regionální cyklotrasa Městečko Trnávka - Řimice/ Nové Mlýny, zároveň součást dálkové cyklotrasy Jeseník - Znojmo). Další cyklotrasy v nejbližším  okolí: č. 6025 Bouzov - Javoříčko, č. 5030 Javoříčko - Kladky, č. 5032 Kladky - Březinky - Konice..

Možnosti ubytování do 10 km
Lovecká  hospoda, Hartinkov,  jaroslava.dufkova@centrum.cz
Hotel Valáškův grunt, Kozov,  www.valaskuvgrunt.eu
Hotel Bouzov, Bouzov, www.hotelbouzov.cz